Tags

, , , ,

Lilia i liliowiec – Różnice

Lilia i liliowiec, to piękne, kwitnące byliny o dość podobnych kwiatach. W rzeczywistości jednak jest wiele różnic między nimi. Mimo, że pochodzą z jednej rodziny, wiele je dzieli. Różnią się wyglądem liści i części podziemnej. Mają różne wymagania glebowe. Inaczej znoszą chłody a także w odmienny sposób się rozmnażają.

Lilie

Lilie

Cechy charakterystyczne lilii

Lilie przywędrowały do Europy z Japonii i Chin. To urocze i pięknie pachnące kwiaty. Zwieńczają one zazwyczaj grubą i sztywną łodygę pokrytą lancetowatymi, lub równowąskimi liśćmi, która u niektórych odmian może dorastać nawet do 3 m wysokości (u lilii drzewiastych). Liście osadzone na łodydze skrętolegle lub okółkowo. Kwiaty lilii zapylane są przez owady, w tym motyle. Lilie różnią się między sobą wysokością, kolorem, kształtem i wielkością kwiatów.  Ich kwiaty mogą być w kolorze m.in. białym, żółtym, różowym, czerwonym czy fioletowym. Są też takie, które mają różne kropki, cieniowania czy kreseczki. Najczęściej można spotkać lilie trąbkowe, orientalne, azjatyckie i martagon.

WP_20160713_13_43_22_Pro

Lilia

Cebulki lilii można sadzić wiosną lub jesienią, jednak nie później niż do połowy października. Roślina ta lubi stanowisko słoneczne lub lekki półcień. Należy zadbać, by nie było jej sucho i regularnie ją podlewać.  By ziemia nie przesuszała się, wokół lilii można wysypać korę. W poradnikach piszą, że na zimę dobrze okryć lilie suchymi liśćmi lub gałązkami iglastymi, ale ja tego nie robię. Nie zdarzyło mi się, żeby moje lilie mi zmarzły.

WP_20160713_13_45_27_Pro

WP_20160713_13_58_12_Pro

 

 

 

 

 

 

 

 

Cechy charakterystyczne liliowców

Liliowce wyrastają z bulw lub mięsistych korzeni i rosną w kępach.

Są to piękne kwiaty, przy tym zupełnie niewymagające i łatwe w uprawie. Posadzimy je w jednym miejscu i będą rosnąć w nim przez lata. By pięknie kwitły, nie należy sadzić ich w cieniu. Liliowca śmiało można zaliczyć do najmniej wymagających i niezawodnych bylin. Może rosnąć dosłownie wszędzie, jednak w cieniu będzie słabiej kwitł. Nie boi się też wiosennych przymrozków. Na jednej łodyżce liliowca może być nawet 40 pąków. Każdy kwiat, jaki rozwinie się z tego pąka, żyje tylko 1 dzień i przekwita. Liliowce kwitną od maja do sierpnia. Kolorów kwiatów liliowca jest bardzo dużo. Paleta barw zaczyna się od jasnych kolorów, a kończy na bardzo ciemnych, prawie czarnych. Raz na 6-7 lat dobrze jest porozsadzać liliowce, by nadal pięknie kwitły.

WP_20160713_13_47_37_Pro

Liliowiec

WP_20160713_13_47_28_Pro

Liliowce

W odróżnieniu od lilii, mają także dekoracyjne, zielone i długie liście, trochę przypominające ozdobne trawy. Doskonale prezentują się w towarzystwie irysów nad oczkiem wodnym.

Jak widać, każda z odmian ma swoje zalety. Jeżeli mamy miejsce w ogrodzie, warto zasadzić zarówno lilie, jak i liliowce.

Więcej o liliach i liliowcach można przeczytać na http://ogrodowefantazje-blog.pl/